ul. Łanowa 134
25-147 Kielce

Wyślij Email:
biuro@taniegrzanie.eu

Nowy dom czy to termo modernizowany, jednym z podstawowych pytań jest sposób ogrzewania. A konkretnie jego źródło. Do wyboru jest ekogroszek, pellet drzewny, gaz w różnej postaci, ciepło systemowe, ogrzewanie elektryczne, pompa ciepła i jeszcze pewnie coś by się znalazło. Nasz kraj jako członek Unii europejskiej realizuje proces dekarbonizacji i to na coraz większą skale. Więc wybór pompy ciepła do ogrzewania budynku w tym momencie jest dość oczywisty. Dlaczego ? Ponieważ ogrzewanie pompą ciepła jest przede wszystkim bardzo wygodne, ekologiczne i ekonomiczne.

Pompa ciepła to urządzenie grzewczo/chłodnicze zasilane energią elektryczną.

 

Ale tu nasuwa się pytanie czy pompa ciepła jest dla każdego i jaki rodzaj pompy powinienem zastosować do swojego budynku. Dobre pytanie, ponieważ dobór pompy ciepła nie jest w brew pozorom taki prosty. Dobrze wyszkolony fachowiec powinien ocenić w kilkanaście minut zasadność, koszt, oraz ekonomiczne i ekologiczne za i przeciw czy aby na pewno warto było pochylić się nad tym źródłem ciepła.

Ale po kolei.

Jakie są typy pomp ciepła i jaką mam zastosować u siebie w domu ?

Generalnie rodzaji pomp ciepła jest kilka różnych ale zajmiemy się dzisiaj tymi najbardziej popularnymi ( przynajmniej w Polsce ). Oczywiście najbardziej obecnie popularnym typem pomp ciepła jest pompa „powietrzna” a w szczególności powietrze woda, gdzie ciepło pozyskiwane jest z otoczenia na zewnątrz i przekazywane jest do obiegu centralnego ogrzewania. Zasada działania jest dość prosta, mianowicie urządzenie wykorzystuje energie cieplną zgromadzoną w otoczeniu aby później podgrzać wodę użytkową cwu oraz wodę w układzie co która później trafia na grzejniki lub podłogówkę aby ogrzać nasz dom. Taką pompę ciepła możemy zastosować w niemalże każdym budynku. Mniej lub bardziej ocieplonym, z grzejnikami lub podłogówką, nowym lub termo modernizowanym. Wszystko sprowadza się do mocy zainstalowanego urządzenia i do ilości zużytego przez pompę ilości energii elektrycznej. Mitem jest ogólnie panujące przekonanie że pompa nie może być zamontowana w budynku który posiada grzejniki. Oczywiście że może, powinna być dobrze dopasowana i zużyje trochę więcej energii niż przy instalacji z podłogówką. Dodatkowo jest to jedyne źródło ciepła przy którym możemy obniżyć rachunki za ogrzewanie oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej niemal do zera. Jest na to bardzo prosty sposób czyli montaż instalacji fotowoltaicznej.

Reasumując pompa ciepła jest w tym momencie jednym z najlepszych możliwych rozwiązań do ogrzewania budynków.