Specjaliści od odnawialnej energii i ekologicznego ciepła

Pompy Ciepła, Solary, Fotowoltaika Kielce

Którą pompę ciepła wybrać?

Która z pomp ciepła będzie dla nas najbardziej odpowiednia?

Aby wybrać odpowiednią pompę, która dobrze dopasuje się do obszaru naszego budynku należy wziąć pod uwagę kilka czynników.

Wyróżniamy 3 rodzaje pomp ciepła:

-gruntową

-wodną

-powietrzną

Każda z nich kwalifikuje się w obrębie urządzeń o najwyższej klasie energetycznej.

Pompa powietrzna– jest zdecydowanie jednym z najbardziej komfortowych wyborów.

Instalacja powietrznej pompy ciepła niesie za sobą wiele zalet. Już na starcie można zaznaczyć, że inwestycja w powietrzną pompę nie wymaga poniesienia, aż tak wysokich kosztów. Niski koszt eksploatacji oraz źródło energii jakim jest powietrze pobierane z zewnątrz są również cechami, na które warto zwrócić uwagę. Ponadto można ją zamontować praktycznie wszędzie, nie zależnie od wielkości działki oraz warunków gruntowych. Ważne jest jednak, aby przy ogrzewaniu pompą ciepła, nasza budowla była szczelnie ocieplona. Połączenie pompy powietrznej z dodatkowym źródłem ciepła np. ogrzewanie ścienne da nam maksymalny komfort cieplny.

Pompa wodna- tak jak każda z pomp, jest dobrą inwestycją ze względu na ekologiczność oraz niską eksploatację urządzenia. Trzeba jednak zaznaczyć, że jest to jeden z droższych opcji, jeśli chodzi o start. Dodatkowo, trzeba mieć na uwadze konieczność wygospodarowania sporej ilości terenu lub wykonania głębokich wkrętów. Plusem jest jednak emitowanie małej ilości zanieczyszczeń.

 Pompa gruntowa-  korzysta z energii gruntowej, czyli energii kumulowanej w ogrzewanym przez słońce. Na głębokości około 1,5 m temperatura gruntu wynosi od 0 do 8°C, co umożliwia ekonomiczną pracę pompy. Mimo wszystko, wadą jest ogromny koszt instalacji tego typu pompy. Trzeba mieć również na uwadze ilość miejsca, potrzebnego do instalacji. W przypadku pompy gruntowej potrzeba go dość dużo. Zaletą jest jednak możliwość połączenia jej z fotowoltaiką, co pozwoli dodatkowo zaoszczędzić.

 

Sprawdź ofertę na pompy ciepła

Inne wpisy