Specjaliści od odnawialnej energii i ekologicznego ciepła

Pompy Ciepła, Solary, Fotowoltaika Kielce

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna o mocy 7.9 kW na panelach wysokiej mocy w województwie Świętokrzyskim

Jeśli chodzi o ceny poszczególnych komponentów do wykonania instalacji fotowoltaicznej to łatwo możemy je znaleźć w popularnych serwisach aukcyjnych oraz w wielu sklepach internetowych które oferują wszystko co potrzebne do wykonania fotowoltaiki.

Niestety mało kto może sobie samodzielnie wykonać taką instalację, więc potrzebuje wyspecjalizowanej firmy która dokona wyceny oraz montażu paneli na naszym dachu czy działce. I dobrze ponieważ znająca temat firma wykona instalację fotowoltaiczną na pewno dużo lepiej i dokładniej niż osoba zaczynająca interesować się tą branżą. Oczywiście na serwisie np. Youtube można znaleźć mnóstwo poradników jak samodzielnie zabrać się krok po kroku do wykonania takowej instalacji, lecz bez odpowiednich uprawnień możemy mieć problem ze zgłoszeniem naszej fotowoltaiki do zakładu energetycznego. Ponadto kupując sami na własną rękę bez posiadania numeru nip czyli prywatnie, sprzedawca policzy nam 23% vat a nie 8% jak to jest w przypadku kupna z montażem.

Ale wracając do tematu, ceny za montaż instalacji fotowoltaicznej w poszczególnych województwach mogą się znacząco od siebie różnić pomimo zastosowania tych samych komponentów. Ja dzisiaj postaram się podać państwu „średnią” cenę fotowoltaiki na rynku Kieleckim / Świętokrzyskim.

A więc postarajmy się założyć że mamy dość przeciętny dom o powierzchni zabudowy 140 m2 zbudowany 10 lat temu, pokryty blachodachówką i posiadający połać skierowaną w kierunku południowym. Oczywiście może być również dach z orientacją wschód-zachód ale wtedy będziemy potrzebować nieco większej mocy do wytworzenia tej samej ilości kilowatogodzin w ciągu roku co instalacja skierowana na południe ( około 15 % większa ).

W omawianym domu mieszka dwie dorosłe osoby plus jedno małe dziecko w wieku przedszkolnym. Dom ogrzewany jest za pomocą powietrznej pompy ciepła Panasonic High Performance 9kW gen. J jednofazowej. Domownicy zużywają ok.  3000 kilowatogodzin rocznie na podstawowe urządzenia domowe typu pralka, lodówka, telewizor itp. dodatkowo pompa ciepła za cały rok wraz z ciepłą wodą użytkową zużyję 3400 kilowatogodzin. Razem daje nam to zużycie roczne 6400 kWh, dodatkowo zakład energetyczny pobierze 20 % energii którą wprowadzimy do sieci. W sumie instalacja o mocy 7,68 kW powinna wystarczyć. Zakładając delikatne przewymiarowanie, montujemy 20 szt. paneli Jinko Solar 395 o łącznej mocy instalacji fotowoltaicznej 7.9 kW.

Policzmy: Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna o mocy 7.9 kW na panelach wysokiej mocy w województwie Świętokrzyskim
Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna o mocy 7.9 kW na panelach wysokiej mocy w województwie Świętokrzyskim

Do skompletowania niniejszej instalacji użyjemy następujących komponentów:

SYSTEM FOTOWOLTAICZNY

20 modułów Jinko JKM395M-6RL3 Monokrystaliczny 395W (Łączna moc: 7.9 kW)

 

Falownik Fronius Symo 7.0-3-M

Złącze szeregowe MC4 8% 10

4 Przewód KENO 6mm² czerwony opakowanie 50m  1szt

5 Przewód KENO 6mm² czarny opakowanie 50m  1szt

6 Przewód uziemiający 16mm²  40mb

7 Pręt uziemiający 2x150cm + złącze  1

8 Przedłużka pręta uziemiającego 150cm 1szt

 

KONSTRUKCJA DACH SKOŚNY KRYTY BLACHĄ

Liczna ilość modułów: 20szt. (10 modułów pionowo x 2)

Klema końcowa 30mm czarna  8 szt.

10 Klema środkowa czarna  36 szt.

11 Śruba imbusowa 20mm  50 szt.

12 Wpust przesuwny 50 szt.

13 Profil aluminiowy 2220mm 20 szt.

14 Łącznik profili montażowych  16 szt.

15 Śruba teowa M10 30mm  80 szt.

16 Nakrętka M10  80 szt.

17 Śruba dwugwintowa M10 250mm  48 szt.

18 Adapter montażowy  48 szt.

19 Podkładka uziemiająca 18 szt.

 

SKRZYNKI PRZYŁĄCZENIOWE

 

PROJOY Przeciwpożarowy wyłącznik bezpieczeństwa z automatycznym załączeniem

obwodu DC po powrocie zasilania AC, 2 łańcuchy DC – 1szt.

 

Skrzynka przyl. DC+AC z ogranicznikiem przepiec 1000V

typu 2, 2x łańcuch PV, 2x MPPT // ogr. AC typ 2, 16A 3-F, RCD 100mA typ.A – 1 szt.

Wartość brutto: 31 880 zł

Czy to dużo ? Biorąc pod uwagę charakterystykę danego regionu czyli w tym przypadku instalację fotowoltaiczne Kielce / Świętokrzyskie oraz użyte do wykonania wysokiej jakości komponenty, nie jest to duża kwota. Dla kogoś poszukującego instalacji od paru miesięcy może wydawać się dużo, ale należy pamiętać iż we wrześniu 2020 r. weszły w życie nowe przepisy przeciwpożarowe dotyczące instalacji powyżej 6.5 kW gdzie powyżej tej mocy należy wykonać szczegółowy projekt przeciwpożarowy, uzgodnić go z uprawnionym rzeczoznawcą przeciwpożarowym, zamontować przeciwpożarowy wyłącznik bezpieczeństwa z odłączeniem obwodu oraz całość zgłosić do Państwowej Straży Pożarnej. Wszystkie te czynniki spowodowały niewielki ale jednak zauważalny wzrost ceny za montaż instalacji fotowoltaicznej powyżej 6.5 kW.

Inne wpisy