ul. Łanowa 134
25-147 Kielce

Wyślij Email:
biuro@taniegrzanie.eu

Wiele osób zadaje sobie pytanie ile energii wytworzy instalacja fotowoltaiczna ? Każde województwo charakteryzuje się nieco innymi warunkami nasłonecznienia. W dzisiejszym artykule weźmiemy pod lupę instalacje o mocy 9,9 kW zamontowaną w Kielcach woj. Świętokrzyskie.

Mikroinstalacja fotowoltaiczna na której będziemy bazować została zainstalowana w lipcu 2019 ale nie będziemy  tego niepełnego roku brać pod uwagę. Dzięki podłączeniu falownika do internetu oraz zainstalowanej aplikacji klient ma do dyspozycji pełne dane z serwera producenta falownika w tym przypadku solarweb.com firmy fronius. W każdej chwili można podejrzeć aktualną moc, uzysk dzienny, tygodniowy , roczny , ilość zaoszczędzonych pieniędzy czy chociażby ekwiwalent redukcji co2 a wszystko w formie łatwych do odczytania i estetycznych wykresów.

Instalacja z której posiadamy owe wykresy mieści się na obrzeżach Kielc w woj. Świętokrzyskim. Dach nachylony pod kątem 15 st. opadający ze wschodu na zachód. Panele dodatkowo nachylone w stronę południa pod kątem ok 30 st. Jak widać na załączonym zdjęciu poniżej instalacja naszego klienta daleka jest do ideałów, biorąc po uwagę fakt iż poszczególne rzędy paneli nachylone są pod nieco innymi kątami, co dla niektórych oznaczało by po prostu nieprawidłowy montaż. Dodajmy iż w całej instalacji PV nie ma żadnego optymalizatora mocy a całość podzielona jest na dwa stringi.

Pozostałe parametry :

Montaż taniegrzanie.eu

Ile energii wyprodukuje instalacja fotowoltaiczna w województwie Świętokrzyskim
Ile energii wyprodukuje instalacja fotowoltaiczna w województwie Świętokrzyskim

Według statystyk prowadzonych przez ostatnie 20 lat promieniowanie słoneczne w Polsce wacha się od 900 kWh/m² na Pomorzu poprzez centralna Polskę 1000-1100 kWh/ m² do wschodnich części naszego kraju okolic Rzeszowa – Zamościa 1200 kWh/m². Kielce i województwo Świętokrzyskie znajdują się w dobrej a nawet bardzo dobrej lokalizacji jeśli chodzi o  ilość docierających do ziemi promieni słonecznych. Warunki zatem do zainstalowania instalacji fotowoltaicznej są bardzo korzystne.

Wracając do instalacji naszego klienta, już tak idealnie nie jest. Nie do końca idealne nachylenie i ekspozycja dachu oraz częściowo zacieniające się wzajemnie rzędy paneli powodują zmniejszenie uzysku w stosunku do instalacji skierowanej idealnie na południe pod kątem 36 st. ale niestety przy braku miejsca na dachu oraz niekorzystnego rozłożenia krokwi dachowych usytuowanie w obecnym kształcie wydawało się najlepsze z możliwych. Podczas obliczeń oszacowaliśmy że instalacja wyprodukuje w ciągu roku ok. 9300-9500 klilowatogodzin. A tu niespodzianka w 2019 roku instalacja wyprodukowała  w sumie 10258,25 kWh a w 2020 roku 10103,23 kWh. Wynik zaskakuje. Produkcja roczna to ponad 758 kWh więcej niż zakładano. Jedną z przyczyn jest montaż paneli polikrystakicznych. Tak paneli można powiedzieć starej generacji. Ale nie każdy wie że panel fotowoltaiczny polikrystaliczny jest bardziej odporny na wzrost temperatury oraz lepiej wykorzystuje promieniowanie rozproszone niż panel monokrystaliczny. Oczywiście pozostałe aspekty montażowe takie jak prawidłowa grubość i jakość okablowania solarnego, podłączenia łańcuchów itp. też miały wpływ na tak dobra prace całego zestawu fotowoltaicznego.

 

Poniżej przedstawiamy uzyski roczne z 2019 i 2020 roku.

Źródło danych:

 

Uzysk energii - instalacja fotowoltaiczna o mocy 9,9 kW w 2019 w województwie świetokrzyskim
Uzysk energii – instalacja fotowoltaiczna o mocy 9,9 kW w 2019 w województwie świetokrzyskim
Uzysk energii - instalacja fotowoltaiczna o mocy 9,9 kW w 2020 w województwie świetokrzyskim
Uzysk energii – instalacja fotowoltaiczna o mocy 9,9 kW w 2020 w województwie świetokrzyskim

Dane zgromadzone w dwóch lat pokazują iż w naszym regionie Kielce/Świętokrzyskie instalacja fotowoltaiczna potrafi produkować dużo energii z paneli fotowoltaicznych pomimo teoretycznie nieodpowiedniego dachu który początkowo nie był perspektywiczny jeśli chodzi o jego potencjał solarny. Dysponując dachem skierowanym na południe, kącie zbliżonym do 36 st. oraz braku występowania zacienień, może być pewni że instalacja wyprodukuje co najmniej 1000 kWh z każdego zainstalowanego kilowata mocy instalacji. Nasz inwestor wraz z fotowoltaiką zainstalował powietrzną pompę ciepła Panasonic 16 kW T-CUP i od wspomnianych ponad dwóch lat ogrzewa dom za pomocą „ słońca”. Pompa ciepła zużywa w tym przypadku ok 6000 kWh rocznie wraz z ciepłą wodą użytkową ( mieszkają dwie rodziny na trzech poziomach i w sumie 230 m² ), pozostałą ilość energii pochłaniają pozostałe urządzenia domowe. Inwestor rok do roku prawie „wyrabia” się z produkcją z tych 10 kW fotowoltaiki lecz nieco ją przekracza. Ostatecznie rachunki za prąd wraz z ogrzewaniem oscylują między 200 a 300 zł rocznie.

Podsumowując inwestycja w panele słoneczne jest obecnie jedną z najlepszych inwestycji podczas modernizacji naszego domu.