ul. Łanowa 134
25-147 Kielce

Wyślij Email:
biuro@taniegrzanie.eu

Kiedy ludzie mówią o energii słonecznej, wiele osób myśli o pewnych źródłach energii słonecznej, które są dla nich dość powszechne, takich jak drewno, a nawet suszone odchody zwierzęce. Oprócz tych możliwych źródeł energii słonecznej, ludzie kojarzą również koncepcję energii słonecznej jako jedną z możliwych przyczyn globalnego ocieplenia. Jednak nadal istnieje wiele informacji, których ludzie nie wiedzą lub w pełni nie rozumieją na temat energii słonecznej, na przykład, czym ona dokładnie jest i jak wykorzystać ją w pełni.

Aby w pełni zrozumieć więcej o energii słonecznej i zrównoważonej energii oraz o tym, co przyniesie jej przyszłość, musisz dowiedzieć się więcej o historii energii słonecznej ( również o instalacjach fotowoltaicznych). Ten artykuł pozwoli Ci zagłębić się w fascynującą historię energii słonecznej.

Historyczna rola energii słonecznej.

Jedną z bardziej powszechnych i popularniejszych ról, jakie słońce lub energia słoneczna odgrywało w starożytności, jest siła, która jest w stanie podtrzymać życie dzięki swojej zdolności do wydzielania energii cieplnej ( energia odnawialna ). Jest to prawdopodobnie główny powód, dla którego ludzie w tamtych czasach, zwłaszcza w rdzennej Ameryce Południowej i Północnej, a także w innych częściach świata, czcili Słońce.

Starożytna Grecja budowała świątynie poświęcone czczeniu ich bóstw słońca, a mianowicie Helio i Apollo. Ponadto Grecy wykorzystali energię słoneczną nie tylko do celów religijnych, ponieważ wykorzystali oni nawet system energii słonecznej do włączenia pasywnego projektu słonecznego do budowy swoich domów. Rzymianie po prostu ulepszyli projekt Greka, a także włączyli okna do swoich konstrukcji, umożliwiając im zatrzymywanie większej ilości ciepła słonecznego. To faktycznie odegrało rolę w ich zdolności do tworzenia dobrych warunków wzrostu dla roślin.

Prototyp słonecznego podgrzewacza wody.

Wiele osób nie zna, ale oryginalny prototyp słonecznych podgrzewaczy ciepłej wody jest w rzeczywistości wynikiem samodzielnych projektów ludzi, którzy mają nadzieję, że będą w stanie zagotować wodę i utrzymywać ją w stanie ciepłym przez dłuższy czas . Naukowcom w XVIII wieku udało się odkryć, że przykrycie pudełka szklanym blatem podczas ogrzewania w rzeczywistości doprowadzi wodę do temperatury wrzenia. Jednak dopiero gdy ktoś próbował oddzielić kolektor słoneczny od zbiornika wody, powstał pierwszy prototyp słonecznych podgrzewaczy wody.

Odkrycie ogniw słonecznych.

Ogniwa słoneczne, znane również jako ogniwa PV wykorzystywane w instalacjach fotowoltaicznych, powstały, gdy trzech Amerykanów odkryło, że gdy połączą tranzystory z krzemem to powstanie coś na wzór dzisiejszych paneli fotowoltaicznych. Było w latach pięćdziesiątych. Ogniwa fotowoltaiczne nie były wówczas tak naprawdę niedrogim źródłem energii słonecznej, jednak ze względu na ich praktyczne zastosowanie w przemyśle satelitarnym, przemysł ogniw słonecznych stał się zrównoważony. Ogniwa PV służą jako główne źródło paliwa dla satelitów w kosmosie.

Energia słoneczna dzisiaj.

W dzisiejszych czasach, w naszych bardziej zaawansowanych technologicznie czasach, energia elektryczna pozyskiwana z paneli fotowoltaicznych wzbudza coraz większe zainteresowanie, zwłaszcza że energia słoneczna stała się teraz bardziej przystępna cenowo i oferuje szersze zastosowanie w naszych współczesnych potrzebach. Instalacje fotowoltaiczne są obecnie używane w wielu firmach i domach, a nawet są odpowiedzialne za zasilanie większości urządzeń gospodarstwa domowego, wyposażenia biurowego, a nawet do zasilania samochodów i ładowania samochodów elektrycznych.

Fotowoltaika w szerokim rozumieniu, staje się wiodącą technologią współczesnych czasów do wytwarzania taniej, odnawialnej i ekologicznej energii elektrycznej.