ul. Łanowa 134
25-147 Kielce

Wyślij Email:
biuro@taniegrzanie.eu

Fotowoltaika jest uważana za integralną część technologii energii słonecznej. Palele fotowoltaiczne są obecnie używane w szerokim zakresie, w zależności od aktualnych potrzeb użytkownika. Coraz więcej ludzi na całym świecie zaczyna inwestować w te urządzenia z różnych powodów. Możesz uzyskać stałą i odnawialną energię po znacznie niższych kosztach, a tym samym zasilać różne urządzenia i narzędzia na swoją korzyść.

Oto więcej wskazówek i szczegółów.

Panel fotowoltaiczny lub ogniwo fotowoltaiczne jest również znane jako ogniwo słoneczne. Jest to urządzenie, które łatwo przekształca światło w prąd elektryczny poprzez efekt fotoelektryczny. Urządzenie opiera się na odkryciu Alexandre-Edmonda Becquerela. Pierwsze ogniwa słoneczne zostały wykonane przez Charlesa Frittsa w latach osiemdziesiątych XIX wieku. Mimo że prototypowe ogniwa selenowe przekształciły poniżej 1% padającego światła w elektryczność, James Clerk Maxwell i Ernst Werner von Siemens zdali sobie sprawę z wagi tego odkrycia. Po pracy Russella Ohla w latach czterdziestych XX wieku Calvin Fuller, Gerald Pearson i Daryl Chapin wykonali krzemowe ogniwo słoneczne w 1954 roku. Były to wczesne ogniwa słoneczne, które były bardzo drogie i osiągały sprawność od około 4,5% do 6%.

Najwyższej wydajności ogniwa fotowoltaiczne wyprodukowane przez Boeinga i SpectroLab w 2009 roku, z wydajnością około 35% do 41%. Istnieją również inne komórki wielowarstwowe, które bardzo przypominały to urządzenie, lecz były bardzo drogie i były używane tylko w najbardziej wyjątkowych zastosowaniach. Stworzono również i wykonano masowo cienkowarstwowe ogniwa fotowoltaiczne. Były one bardziej opłacalne i mniej kruche, z około 20% wydajnością.

Więcej technologii

Obecnie istnieje kilka technologii, w tym co najmniej 14 typów ogniw fotowoltaicznych, takich jak krzem polikrystaliczny, cienkowarstwowy, monokrystaliczny krzem i ogniwa amorficzne. Skoncentrowana energia słoneczna pojawiła się również w kilku rodzajach. Najwcześniejszym zastosowaniem ogniw słonecznych uważanych za bardzo istotne było zapewnienie rezerwowego źródła zasilania satelity Vanguard w 1958 r. Ogniwa słoneczne kontynuowały transmisję przez ponad rok po wyczerpaniu baterii chemicznej. Działanie ogniw słonecznych podczas misji uznano za bardzo udane i zostało powtórzone w kilku satelitach amerykańskich i radzieckich. Panele fotowoltaiczne stały się uznanym źródłem energii pod koniec lat 60.

Obecnie

Dziś Polska stała się jednym z najszybciej rozwijających rynków instalacji fotowoltaicznych w Europie. Daleko nam jeszcze do Niemców czy Hiszpanów, ale coroczne ogromne przyrosty fotowoltaiki w naszym kraju mogą to szybko zmienić. Ustawa z 2016 roku zmieniająca sposób rozliczenia z zakładem energetycznym dała możliwość wykorzystywania sieci energetycznej jako wirtualnego magazynu energii, co spowodowało gwałtowny wzrost zainteresowania instalacjami fotowoltaicznymi w Polsce.

Energia słoneczna będzie z nami przez kolejne miliony lat. Tylko od ludzkości zależy ile tej energii wykorzystamy.