ul. Łanowa 134
25-147 Kielce

Wyślij Email:
biuro@taniegrzanie.eu

Energia odnawialna to energia, która jest wytwarzana ze światła słonecznego, deszczu, pływów, ciepła geotermalnego i wiatru. Źródła te są naturalnie i stale uzupełniane, dlatego uważa się je za odnawialne.

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii jest bardzo ważne, biorąc pod uwagę zrównoważenie obecnego zużycia energii na świecie. Chociaż obecnie pod dostatkiem jest nieodnawialnych źródeł energii, takich jak paliwa jądrowe, węgiel czy ropa, to czasem może ich zabraknąć .Oprócz tego, że nieodnawialne źródła energii są dobrami nieodnawialnymi, to uwalniają do atmosfery niekorzystne gazy cieplarniane, co ma niekorzystny wpływ na środowisko. Chociaż istnieje wiele różnych rodzajów odnawialnych źródeł energii, energia wiatrowa i wodna to jedne z najpopularniejszych, które przewyższa jedynie energia słoneczna ( np. instalacje fotowoltaiczne ). Wykorzystanie siły wiatru i wody jest popularne, ponieważ woda i wiatr występują na całym świecie i łatwo je wykorzystać do wytwarzania energii. Energia wiatrowa to powszechnie stosowana energia odnawialna. Energia wiatrowa nie wytwarza metanu ani innych gazów cieplarnianych podczas eksploatacji, co czyni go popularnym źródłem energii odnawialnej.

Wiatr można wykorzystać do napędzania turbin wiatrowych, instalacje te  są szczególnie popularne w miejscach wietrznych . Głównym problemem związanym z wiatrem jest to, że nie jest on stały, w przeciwieństwie do energii słonecznej która pojawia się każdego. Oprócz spójności, generalnie farmy turbin wiatrowych wymagają znacznych przestrzeni do budowy i eksploatacji. Uważa się, że cała dostępna energia wiatrowa, podobnie jak energia słoneczna, jest w stanie wyprodukować ponad pięć razy więcej energii globalnego zużycia energii.

Energia wodna to wykorzystanie energii znajdującej się w wodzie jako odnawialne źródło energii. Od dużego oceany i rzeki do małego potoku lub strumienia. Znaczące ilości energii odnawialnej mogą być zbierane i wykorzystywane w wielu dużych zbiornikach wodnych. Rodzaje energii wodnej obecnie używane obejmują energię hydroelektryczną, bezklamrowe systemy wodne, energię oceanów i pływy móż i oceanów. Woda jest na całym świecie, poczyniono ogromne postępy, aby zwiększyć wykorzystanie energii wodnej. Energia odnawialna jest bardzo ważnym tematem dla dalszego  przetrwania planety Ziemia. Ważne jest aby świat współpracował, zwłaszcza w celu dzielenia się odkryciami i badaniami o tym, jak zmniejszyć zużycie zasobów nieodnawialnych i obniżyć koszty technologii zasobów odnawialnych

 

 

Kilka słów o energii słonecznej, to także energia odnawialna.

Prawdopodobnie już nie raz słyszałeś  że pewnego dnia będziemy mogli wykorzystać wszystkie odnawialne źródła zasobów i uwolnić się od ucisku obcej ropy i paliw kopalnych. Prawdopodobnie słyszałeś to tyle razy, że mogłeś przestać w to wierzyć. Czy kiedykolwiek naprawdę przestałeś o tym myśleć? Każdego dnia większość konsumentów zużywa bardzo dużo energii. Używają energii elektrycznej do oświetlenia swoich domów, energii gazowej do gotowania jedzenia i napędzania samochodów, a także długą listę innych nieodnawialnych źródeł energii. Możesz myśleć, że ty wcale dużo nie zużywasz, ale nawet pomnożenie tego zużycia przez kilka miliardów to nadal bardzo dużo energii używanej każdego dnia. Źródła takie jak paliwa kopalne nie są odnawialne, dlatego możesz zacząć dostrzegać, że kiedy się skończą to możemy mieć duże kłopoty. Nie tylko grozi nam wyczerpanie się tych zasobów, ale także procesów używanych do gromadzenia ich przetwarzania jest kosztowne dla konsumenta, i bardziej kosztowne dla środowiska. Obecnie duże obszary są pozbawiane zasobów naturalnych i zanieczyszczane chemikaliami. Zwierzęta widzą, jak ich siedliska są niszczone, aby zebrać zasoby i  zrobić miejsce dla większego zakładu do ich przetwarzania. Nasza jedyna odpowiedź: jedynym wyjściem jest szukanie odnawialnych źródeł energii, które możemy bezpiecznie i efektywnie wykorzystać. Na szczęście nie trzeba szukać daleko, aby je znaleźć. Weź słońce, pojawia się każdego dnia, promieniując i oddając swoją energie. Najlepszym przykładem jest energetyka słoneczna. Panele słoneczne są nie tylko wspaniałym dodatkiem do milionów domów, ale w trakcie pracy zasilają energią słoneczną samochód. Niestety, nie znaleźliśmy jeszcze sposobu na zaprzęgnięcie wystarczającej ilości energii słonecznej, aby uniezależnić się  całkowicie od dużych elektrowni, ale wszyscy powinniśmy o tym pamiętać o jednym, że nawet zmniejszenie o połowę rachunku za prąd dzięki wykorzystaniu energii słonecznej może przynieść zysk nawet kilku tysięcy zł rocznie.

 

Energia wodna jako energia odnawialna

Energia wodna, znana również jako energia hydrauliczna lub energia wodna, jest jedną z wielu różnych źródła energii odnawialnej, oferując wiele korzyści w przeciwieństwie do innych podobnych źródeł odnawialnych. Energia z tego źródła pochodzi z wykorzystanej energii lub siły generowanej przez poruszającą się wodę. Podobnie jak energia słoneczna i geotermalna, energia z energii wodnej jest nie wyczerpana w procesie produkcji energii.

Energia wodna ma wiele zastosowań. Wcześniej była używana do nawadniania oraz napędzania maszyn i młynów. W rzeczywistości była używana w Indiach i Rzymie w ich młynach wodnych i kołach wodnych przez setki lat, a także podczas wydobycia rud metali w Wielkiej Brytanii. Dziś wykorzystuje się głównie energię wodną aby generować energię elektryczną. Robi się to bardzo wydajnie, ponieważ turbiny są w stanie przetwarzać więcej niż dziewięćdziesiąt procent tego odnawialnego źródła energii na energię elektryczną. Ponadto, używanie  wody, nie jest szkodliwe dla środowiska naturalnego. Podczas pracy nie wytwarza się żadnych toksycznych produktów ubocznych ani nie zanieczyszcza się powietrza. Ponadto elektrownia wodna odgrywa dużą rolę w redukcji emisji gazów cieplarnianych i jest niezawodnym źródłem energii. Ponadto zdolność radzenia sobie z sezonowym szczytem obciążenia jest ważną cechą elektrowni wodnej. W okresach, gdy jest małe zapotrzebowanie dla energii hydroelektrycznej, tama magazynuje więcej wody, tym samym wytwarzając większy przepływ po jej uwolnieniu, kiedy wymagania znów są wysokie.

Oprócz produkcji energii elektrownie wodne pomagają również kontrolować powodzie, dostarczać  wodę społeczności i stwarzać możliwości rekreacji. Energia hydroelektryczna jest wykorzystywana do wytwarzania energii elektrycznej z dużych tam.

Niektóre stany, w Ameryce północnej takie jak Waszyngton, Oregon i Idaho, używają energii wodnej  jako głównego źródła energii. Energia wodna jest już dużym źródłem energii nie tylko w USA, ale także w Kanadzie i Brazylii i nadal istnieje wiele obszarów w Ameryce Łacińskiej, Afryce Środkowej, Chinach i Indiach, które mogą potencjalnie przynieść obfite źródła tej konkretnej energii odnawialnej. Największą i najbardziej Znaną na świecie zaporą wodną jest zapora Three Gorges na rzece Jangcy.

Chociaż energia wodna ma wiele zalet, ma też swoje wady. Może to prowadzić do strat siedlisk dzikich zwierząt, zmiany jakości wody w strumieniach, a nawet przemieszczenie lokalnych populacji ze względu na duże obszary wykorzystywane pod projekty hydroenergetyczne.

Oprócz energii wodnej istnieją inne formy energii wytwarzanej z energii wodnej. Obejmuje to moc pływów, moc prądów pływowych i moc fal. Podczas gdy siła pływowa przechwytuje energię w kierunku poziomym, jak ma to miejsce w zatokach lub sanktuariach, lub przechwytywanie siły pływów w kierunku pionowym. Moc fal odnosi się do energii przechwyconej przez fale powierzchniowe oceanu

 

Chcesz produkować własną energię? Zacznij od instalacji fotowoltaicznej

 

Wygląda na to, że ostatnio wszyscy mówią o popularyzacji zielonych energii . Wszyscy podążają za modą i zwiększeniem świadomości ekologicznej. Chociaż możesz być zirytowany

nagłą, przytłaczająca naturą tej mody, pamiętaj, że to moda, na której wszyscy możemy skorzystać. Być może potrzeba czegoś tak dużego jak nasza upadająca gospodarka, aby ludzie zaczęli przejmować się planetą. Spójrz na energię, której używamy, i energię, którą marnujemy każdego dnia.  Przyczyna naszej nowo odkrytej świadomości nie mogła nadejść w lepszym czasie.

Być może zastanawiasz się, jakie rodzaje zasobów odnawialnych są dostępne ? W rzeczywistości istnieje kilka różnych rodzajów, w tym energia wiatrowa, energia wodna, i energia cieplna, ale chyba najbardziej znana i popularna ze wszystkich odnawialnych źródeł to energia słoneczna. Być może słyszałeś o energii słonecznej mimochodem i po prostu nie zainteresowało cię ta nowość. Jeśli kiedykolwiek kupiłeś kalkulator zasilany energią słoneczną i nie byłeś pod wrażeniem, nie byłeś sam. Pierwsze urządzenia zasilane energią słoneczną bledną w porównaniu ze współczesnymi produktami.

Na przykład obecnie produkuje się nawet samochody, które mają panele słoneczne jako uzupełnienie zużycia benzyny. Chociaż samochody mogą jeszcze nie być całkowicie niezależne od paliwa, to można znacznie obniżyć koszt energii zużywanej każdego roku. Zmniejsza również ilość szkodliwych spalin które są wysyłane do warstwy ozonowej za każdym razem, gdy prowadzisz samochód. Wkrótce słoneczne samochody zasilane dodatkowo bateriami będą łatwo dostępne dla ludzi i po przystępnych cenach. Jeśli chcesz teraz skorzystać z energii słonecznej, możesz skorzystać z wielu sposobów. Możesz zainstalować na dachu zestaw paneli fotowoltaicznych wykorzystujących energię słoneczną. Ponadto możesz zaoszczędzić na rachunkach za prąd, pozostawiając ubrania do wyschnięcia w słońcu, możesz suszyć żywność na słońcu, a nawet możesz zbudować własny mały panel słoneczny. Wszystkie informacje potrzebne do tego można łatwo znaleźć w Internecie.

Energia odnawialna jest z nami od niedawna, ale przyszłość bez energii pochodzącej od samej natury ten świat przestanie istnieć.