Specjaliści od odnawialnej energii i ekologicznego ciepła

Pompy Ciepła, Solary, Fotowoltaika Kielce

Co to jest instalacja fotowoltaiczna i jak działa

Instalacja fotowoltaiczna  ( PV ) w prostym rozumieniu jest mini elektrownią słoneczną, którą każdy może zainstalować we własnym domu, firmie czy na działce. Instalacja tego typu jest praktycznie bezobsługowa, ekologiczna i co równie ważne ekonomiczna, gdyż pozwala nam oszczędzać na kosztach energii elektrycznej. Wyspecjalizowana ekipa monterska jest w stanie zainstalować odpowiednią moc instalacji fotowoltaicznej w jeden dzień co również daje nam oszczędność czasu i pieniędzy. Elektrownia słoneczna składa się z dwóch najważniejszych komponentów czyli z panelu słonecznego/fotowoltaicznego ( często mylonego z solarami ) oraz falownika/inwertera. Aby skompletować całą instalację fotowoltaiczna potrzebne są również inne, nie mniej ważne komponenty takie jak okablowanie, konstrukcja montażowa, klemy, szpilki, opaski, złączki mc4, śruby, elementy zabezpieczenia elektrycznego, uziomy i wiele wiele innych.

 

Panel fotowoltaiczny to jedno z ważniejszych elementów w całej instalacji fotowoltaicznej. Jest to po prostu mówiąc aluminiowa rama z wklejonymi ogniwami fotowoltaicznymi ( zwanych waflami fotowoltaicznymi) odpowiednio ułożonymi, zlutowanymi i zabezpieczonymi taflą grubego, wytrzymałego, hartowanego szkła pokrytego specjalną warstwą poprawiającą absorpcję światła.

 

Panel ma za zadanie wytwarzać energię elektryczną przy pomocy promieniowania słonecznego ( światła słonecznego ) a działa to mniej więcej tak mówiąc w dużym uproszczeniu: im więcej promieniowania słonecznego pada na powierzchnię ogniw fotowoltaicznych tym zwiększa się ilość fotonów pochłanianych przez krzem z którego zbudowane jest ogniwo fotowoltaiczne  tym większy następuje przepływ elektronów a ten ruch to przepływ prądu elektrycznego, tym większa produkcja energii elektrycznej. Panel fotowoltaiczny najlepiej pracuje w niskiej temperaturze i wysokim nasłonecznieniu, ale nie oznacza to że w dni pochmurne nie będzie produkował energii elektrycznej. W pochmurny dzień dużo jest promieniowania słonecznego rozproszonego, które również pozwala na produkcję energii ale w mniejszym stopniu. W tym przypadku trochę większe znaczenie ma rodzaj zastosowanej powłoki zwiększającej absorpcje światła słonecznego. Panele fotowoltaiczne obecne w tej chwili na rynku to urządzenia mocno dopracowane przez ostatnie kilka dekad więc są bardzo trwałe i bezobsługowe. Większość producentów zapewnia bardzo długie gwarancje, najczęściej 25 lat gwarancji wydajnościowej i 10-25 lat gwarancji produktowej co jest poniekąd wyznacznikiem jakości takiego panela.

 

Panele fotowoltaiczne produkują prąd stały, więc aby można było go wykorzystać w domowym gniazdku, potrzebujemy falownika zwanym inaczej inwerterem aby przekształcić prąd stały na zmienny czyli dokładnie taki sam jaki jest w domowym gniazdku elektrycznym. Falownik to drugie bardzo ważne urządzenie w całym zestawie instalacji fotowoltaicznej gdyż o jego jakości wykonania decydować będzie późniejsza długoletnia bezawaryjna eksploatacja. Falownik fotowoltaiczny to praktycznie serce systemu i powinien być dostarczony przez znaną i uznaną firmę produkującą tego typu urządzenia.

Podsumowując. Łącząc kilka lub kilkanaście paneli fotowoltaicznych w odpowiedni sposób za pośrednictwem kabli solarnych, złączek itp.  podłączając to do falownika przez wszelakiego rodzaju zabezpieczenia otrzymujemy własną  elektrownie słoneczną. Instalacją PV jest doskonałym rozwiązaniem ekologicznym oraz ekonomicznym pozwalającym na korzystanie z darmowej energii słonecznej co przekłada się na duże oszczędności kosztów ponoszonych na energię elektryczną ( dobrze dopasowana instalacja PV daje oszczędności sięgające 95% kosztów energii elektrycznej ) oraz w dużym stopniu uniezależnia użytkownika od podwyżek cen energii elektrycznej.

Inne wpisy